Já a má láska k vodě.
Za vše vděčím především mé milované mámě, bez které by nic nebylo. Samozřejmě nelze opomenout tátu, ale k tomu až později.
Útlé dětství
Vše to začalo v době, kdy se mnou moje maminka Petra šplouchala devět měsíců sem a tam a tím budovala smysl pro rytmus, nekonečné plutí a lásku pro vodu (ano, máme to v sobě všichni, opravdu všichni, jen to dostat ven).
Do školky jsem chodil opravdu jen chvíli, ale i tak jsem se dostal do skupiny, co navštěvovala bazén, a tak jsem prošel prvním školský plaváním. Vida, neodradilo mě to.
Následně se všeho chopil můj táta Václav a jelikož už před tím mě naučil jezdit na kole, jezdili jsme se spolu koupat na pískovnu. Jeho záda tu byla vždy, pokud už jsem nemohl plavat. Na ten pocit opory nezapomenu.
Samozřejmě i děda Jára mě k plavání vedl, na kole zdokonaloval a dle jeho vyprávění i „ř“ naučil.
Položí základka základy plavání, či nepoloží základka základy plavání?
Ale to už je tu školní věk a já mám to štěstí, že navštěvuji osvícené gymnázium v Neratovicích (GFP), kde je plavání jednou týdně povinné. Máme mezi sebou opravdu nadané (do teď mě to prudí Ivánku, jak ti to ve vodě klouzalo), patřím k lepšímu průměru a tak se s GFP probojováváme přes krajská kola až k republikovým školním plaveckým soutěžím, kde se valně neumisťujeme.
Po střední škole mířím vstříc vysokoškolskému životu. Zjišťuji, že na fakultě stavební ČVUT není plavání jedním z povinných předmětů. Jinak ale plavu v lecčems – statika, matika, geodezie jako geologie a všichni profesoři dělají vlny.
I tak si občas zaplavat zajdu, ale plavání je spíše u ledu. Teprve o 8 let později zjistím, co to vlastně je „plavat u ledu“.
Příběh pokračuje, blíží se zápletka.
Vysokou jsem proplul v podpaždí dřímaje červené desky jako plavčík hrdě nese záchranný plovák, ten z Baywatch. Při zaměstnání hledám mimo stálých koníčku další vyžití a tak chodím plavat s kolegy Ondrou, Luckou a Efkou. A vnímám, že vodu vnímám.
Už v průběhu vysoké školy jsem měl nějaké zdravotní problémy (více se dozvíš v Motiv BIO) a to se promítalo i do plavání v bazénu. Usilovné kopání prostě nešlo, bolelo to a tak jsem to nedělal. Používal jsem při plavání jen ruce a tělo, nohy jsem „vláčel“ za sebou. A ejhle, ono to jelo stále téměř stejně rychle, jen jsem nebyl tolik zadýchaný.
Začínám vodu více vnímat. Zdá se mi to, a nebo všichni ve vodě dělají ty pohyby nějak jinak, než cítím , že by to mělo být?
A pak to přijde, píše se rok 2013 a kolegyně , která sportuje zejména četbou ve sportovních knihách, nechá na stole jako by nic položenu knihu s názvem Total Immersion od Teryho Laughlina.
Nahlédnu…
Ne… ano… no… toto… … no počkej, ještě jednou se podívám, ale ano…
Vždyť to je to, co jsem si vždy v koutku duše myslel a on to tady píše. Takže to existuje, jupíííí já nejsem ten divnej, ono to opravdu je a opravdu jde plavat jinak.
No, né… To bylo radosti. Mám raději písmenkovou polévku než knihu, alespoň co do počtu písmenek, ale tuto knihu jsem opravdu zhltnul jedním vrzem.
A pak už to šlo ráz na ráz. Kniha – videa – plavání v bazénu, kniha – videa – plavání v bazénu. Za chvilku to už šlo samo.
Úplné ponoření do činnosti , soustředění na konkrétní bod, postupné zlepšování, tolik společného s bojovými uměními, kterým se věnuji od roku 1992.
Poslední kontrolní video a přihlásím se na olympiádu. Ouha, jéje, můj krásný dvoudobý kop! Vždyť já poslední rok kopu druhou nohou – takže spodní nohou se kope, né tou horní, hmmm.
Bez kurzu plavání to nepůjde.
A dost, musím povolat posledního příbuzného, strejdu googla, jestli on to totální plavání tady někdo neučí. Je zima 2015 a jsem se ženou přihlášen na kurz Totálního plavání Tomáše Vojtěchovského, mezinárodně certifikovaného trenéra Total Immersion Swimming. Konečně tomu dá někdo fazónu. Myslete si co chcete, ale bez odborného oka to je všechno o hodně složitější.
Co se to během kurzu stalo?
Po technické stránce splnil kurz naprosto má očekávání. Ale co se to stalo s ostatními účastníky? Z těch nervózních tváří a ustrašených pohledů jsou najednou tváře šťastné a plné spokojenosti. Pocit naplnění a vědomí, že se mohou naučit něco úplně nového i v pokročilém věku je nabil neuvěřitelnou energií. Byl jsem na kurzu jediný pokročilý plavec, ostatní plavci byli úplní začátečníci (prsaři), nebo věční začátečníci (bojovníci s vodou). Všichni ale našli cestu a účinný způsob, jak po jednotlivých schodech vystoupat až k jejich cíli – plavat lehce, efektivně bez zbytečné námahy a cítit se u toho pohodlně.
Tu energii chci šířit dál.
Kurz ve mě zasel obrovské semínko. Ta pozitivní energie a to nadšení po kurzu pro mě bylo tak silné, že jsem si řekl, že to chci také šířit dál, a být té energii přítomen co nejdéle (no jasně a třeba mě to na stará kolena bude i živit).
Od té doby plavu velmi intenzivně, užívám si každý okamžik a snažím se načerpat co nejvíce osobních zkušeností tak, abych vám je mohl srozumitelně předat.
Od semínka ke snu.
Netrvalo dlouho a byl jsem s Tomášem Vojtěchovský domluven na dlouhodobém trenérském kurzu, během kterého mi předal zkušenosti 20 let plavání metodikou Total Immersion a ukázal jak efektivně vést výuku tak, aby byla srozumitelná a uchopitelná pro každého, kdo přijde na kurz. Tomáše považuji za svého mentora v oblasti plaveckých dovedností a jsem rád, že jsem se s ním mohl potkat.
Svou vlastní cestou.
A nyní si jdu již svou vlastní cestou a jsem připraven i Vám ukázat můj pohled na plavání, na výuku plavání a hlavně pohled na to, jak si můžete pohyb ve vodě užívat s lehkostí a přirozeností rybám vlastní.
Mrazivý bonus závěrem.
Co je vlastně to slibované plavání u ledu?
Pokud jste fajnšmekři a obyčejné plavání v bazénu nebo na otevřené vodě od května do září už vás neuspokojuje, můžeme si zaplavat i v zimě. Je to pro mě úplně jiná dimenze pohybu. Ten svět se dost mění pokud začnete tuhnout ve vodě okolo 5 °C a méně. Člověka to posílí hlavně psychicky. Pro plavání metodikou Total Immersion je to úplně nový svět. Vnímání polohy těla ve vodě, proudění vody okolo těla, dýchání apod. jsou na zcela jiné úrovni než jsme běžně zvyklí. Je zajímavé se poznávat.
Teď už je to na Vás, přijďte si se mnou zaplavat a já vám předám to nejlepší co momentálně mám.